Track and field regional qualifiers named

Posted

All of the entries for this year's North Carolina High School Athletic Association track and field regionals are locked. 

Here's who is set to represent local schools at their respective events this weekend. 

4A Mideast (May 14, Apex Friendship HS) 

Jaden Bryant, Overhills  

  • Boys 100 dash (10.97 seconds)

Rodric Felton, Overhills

  • Boys 400 (50.64)

DeMarion Jackson, Overhills 

  • Boys long jump (20 feet, 7 inches) 

Demeatrice McCalla, Overhills 

    • Boys 110 hurdles (16.81)

Mya McNeil, Overhills 

  • Girls 200 (26. 04), 400 (1:01.14)

Omari Taylor, Overhills 

  • Boys high jump (6-0)

Jasmyne Younger, Overhills

  • Girls 100 (12.56), 200 (25.34)

Noah Chevalier, Jasper Hunter, Stephen Barker, Tristan Smith, Overhills 

  • Boys 4x800-meter relay (8:46)

Jasmyne Younger, Xia Dyson, Mya McNeil, Jayda McNeil, Overhills

  • Girls 4x400 (4:25.70) 

3A Mideast (May 13, Franklinton HS)

Luke Adams, Harnett Central 

  • Boys high jump (5-8)  

Malik Beaumont, Triton 

  • Boys triple jump  (40-7), Boys 400 (51.45)

Sean Boyd, Harnett Central 

  • Boys 3200 (11:00.00)

Shyhiem Cooke, Triton 

  • Boys 100 (10.93), 200 (22.32) 

Hunter Frenzke, Western Harnett

  • Boys 3200 (11:00.03)

Preston Gantt, Western Harnett 

  • Boys 1600 (4:52.36), 800 (2:06.00)

Joseph Gardner, Harnett Central 

  • Boys 300 hurdles (44.32) 

Eligah Holmes, Triton 

  • Boys 110 hurdles (17.21) 

Kayla Hubbard, Triton

  • Girls 400 (1:05.59)

Shay McCants, Western Harnett 

  • Girls long jump (16-10), Girls high jump (4-10)

Nate McKoy, Triton 

  • Boys discus (120-11)

Mahogany McKoy, Triton

  • Girls 400 (1:04.64) 

Kayla Mitchell, Harnett Central 

  • Girls 100 (12.82), 200 (26.35) 400 (1:00.46)

Keshawn Pearsal, Harnett Central 

  • Boys shot put (40-3)

3A East (May 14, Croatan HS)

Dianna Boykin, South Johnston 

  • Girls discus (117-04)

1A Mideast (May 14, Franklinton HS)

Steven Aguilar, Hobbton

  • Boys discus (80-05) 

Jayleen Atkinson, Hobbton

  • Boys discus (92-03) 

Jerry Espino, Hobbton 

  • Boys shot put (32-09)

Baylor Harris, Hobbton 

  • Girls discus (64-09), Girls long jump (15-10), Girls 100 (13.74), 200 (30.14)  

McKayla Harris, Hobbton

  • Girls 400 (1:07.24)

Victor Lopic, Hobbton

  • Boys 1600 (5:33.00), 3200 (12:18.00) 

Ian McCullen, Hobbton 

  • Boys shot put (37-04)

Anna Miller, Hobbton 

  • Girls 3200 (16:07.00) 

Maren Rangel, Hobbton

  • Girls 1600 (7:30.00)

Andrea Sada-Romero, Hobbton

  • Girls 800 (2:51.00)

Mariana Sada-Romero, Hobbton 

  • Girls long jump (13-07), Girls 400 (1:15.94)  

Analiza West, Hobbton 

  • Girls 1600 (7:37.00) 

Comments

No comments on this story | Please log in to comment by clicking here
Please log in or register to add your comment